29 Mart 2014 Cumartesi

İngilizce Hikaye Kitabı Özeti ve Türkçesi Proje Ödevi

Jane Eyre by Charlotte Bronte Turkce Ingilizce kitap Ozeti


Hikayemiz 1800 yıllarda kuzey ingiltere'de geçer.Kahramanımız Jane Eyre anne ve babası ölünce dayısının yanına sığınmıştır.Dayısı ölünce,yengesi ölüm döşeğinde kocasına söz verdiği için hiç istemesede bu çelimsiz ve gösterişsiz kıza bakmak zorunda kalmıştır.

Ancak o ve çocukları john,eliza,georgiana her fırsatta jane'e bu evde istenmediğini,fakir bir akrabadan başka bir şey olmadığını ve onlarla yaşamasına izin verildiği için kendilerine minnettar olması gerektiğini zevkle hatırlatmaktadırlar.Jane'in tüm bu kötü davranışlardan tek kaçış yolu ise kitaplarıdır.Hakaretlere ve kötü davranışlara elinden geldiğince katlanmaya çalışan jane ,yine böyle bir günde sessizliğini bozar ve isyan eder ve bunun sonucunda cezalandırılır.Dayısının öldüğü odaya kapatılan jane orda kaldığı süre içinde korkudan hayaller görür ve hastalanır ve yataklara düşer.Bu olaylardan sonra yengesi jane'i başından atma zamanı geldiğine karar verir ve onu yatılı kız okuluna göndermeye karar verir.

Jane Eyre henüz 10 yaşındayken yıllarını geçireceği okula adımını atar.Bütün ihtiyaçları bir koruyucu zengin tarafından karşılanan bu kızlar okulunda,katı disiplin,yetersiz yemek ve ısınma sorunlarına rahmen edindiği arkadaşlıklar sayesinde acısıyla tatlısıyla güzel günler geçirir.18 li yaşlarını sürerken okulda tifüs humması salgını başlar,en yakın arkadaşı helen bu salgın sırasında ölür,hemen akabinde okulun sevgili müdiresi bn.temple de evlenir ve okuldan ayrılır.Yıllarını bu okulda önce öğrenci sonrasındaysa öğretmen olarak geçiren jane okuldan ayrılmaya karar verir.Kendi kararlarını kendi vermek isteyen ve artık özgür olmak isteyen jane bir gazeteye öğretmenlik yapmak için iş ilanı verir.İlana sadece bir cevap gelir,gelen mektupta bn.fairfax isimli bayan belirtilen vasıflara sahip ise belirtilen tarihte yazılı adrese gelmesini ister,işi kabul eden jane yola çıkar.Thornfield Konağına gelen jane evin kahyası bn.fairfax ve mürebbiyelik edeceği 7-8 yaşlarındaki adela ile tanışıyor.

Kırlarda gezmeye çıktığı bir gün ,avrupada çıktığı geziden dönen evin beyi bay rochester ile tesadüfen karşılaşır.35 yaşlarında,esmer orta boylu bir adam olan bay rochester ile jane arasında uzun sohbetler ile gelen bir arkadaşlık kurulur.Bay rochester ile sohbetlerini ve fikir tartışmalarını çok seven jane 'in duyguları zamanla değişir ve aşka dönüşür ancak kendini ona layık görmeyen jane duygularını içine atar.Derken konağa bay rochester'ın misafirleri 1-2 haftalığına yatılıya gelir,aralarında çok güzel bir kadın olan blanche ingram'da vardır.Konakta pek çok eğlence düzenlenir.Hizmetliler arasında bay rochester ile blanche ingram'ın evleneceğine dair söylentiler çıkar.Konağı artık evi gibi gören ve Bay rochester aşık olan jane için mutsuz günler başlamıştır.

o günlerde yengesinin uşağı konağa gelir ve yengesinin ölüm döşeğinde olduğunu ve kendisini görmek istediğini söyler,jane izin alarak yengesinin evine doğru yola çıkar.Yengesi ölmek üzredir ve jane'e bir mektup verir,mektup 3 yıl önce amcası john eyre tarafından gönderilmiştir,mektupta yeğenini görmek ve mirasını ona bırakmak istediğini yazmaktadır.Yengesi jane e olan nefreti yüzünden mektuptan kendisini haberdar etmediğini söyler,buna rahmen jane yengesini affeder,bir süre sonra yengesi ölür ve jane konağa geri döner.Dönmesinden bir süre sonra Bay rochester jane'e evlenmeye karar verdiğini söyler,bu haberle yıkılan jane ona olan duygularını kısmen de olsa açıklar,Bay rochester bunu üzerine duygularını açması için ona oyun oynadığını asıl sevdiği kişinin kendisi olduğunu söyler ve böylece evlenmeye karar verirler.Düğün günü kilisede evlilik yeminlerini ederken bir adam ortaya çıkar ve Bay rochester'ın evlenemeyeciğini çünki zaten kızkardeşi ile evli olduğunu,deli olan karısınında konakta çatı katında bakıcısının nezaretinde kilit altında olduğunu söyler.Tüm bunların doğru olduğunu anlıyan jane evi terkeder.

Konaktan ayrıldıktan sonra bir ksabaya gelen jane burada st.john ve kızkardeşleri mary ve diana ile karşılaşır.onları kendi kardeşleri gibi seven jane bir süre sonra öğretmenlik yapmaya başlar.Bu arada tesadüfen akaraba olduklarını keşfeden jane ,amcasından kalan mirası 4'ü arasında pay eder.Hindistana misyonerlik için gitmek isteyen st.john jane'e evlenme teklif eder ve kendisiyle gelmesini ister,jane bu teklifi kabul etmez.

Bir gece yarısı jane uzaklardan gelen bir ses duyar,biri jane,jane ,jane diye acı ve ıstırap içinde haykırmaktadır,telaşla dışarıya fırlayan jane kimseyi göremez,oysaki jane kendisini çağıran kişinin Bay rochester olduğuna emindir.Ertesi gün jane Bay rochester'ı bulmak ve ne olduğunu öğrenmek için yola çıkar.Kasabaya ulaştığında konağın yandığını,yangın sırasında Bay rochester'ın karısının öldüğünü ve kendisininde karısını kurtarmaya çalışırken ağır yaralandığını öğrenir.Jane Bay rochester'ın yeni yaşadığı eve doğru yola çıkar,eve ulaştığında yangında gözleri kör olan ve bir elini kaybeden Bay rochester ile karşılaşır,onun bakımını üstlenen jane sevgiyle onun eli ve gözü olur.

Pek çok badireler atlatan ama aşkları ilk günkü gibi taze kalan jane ve edward sonunda evlenirler,zamanla bir gözü açılan rochester ilk oğullarını görme mutluluğuna erişir.

SONCHARLOTTE BRONTE ''JANE EYRE''

Jane Eyre’s story begins when she was ten.She was living with her aunt-Mrs.Reed.Because her mother and her father were dead.Jane has got three cousins;Eliza,John and Georgiana.Jane was afraid of them.She thought John enjoyed frightening and depressing her.
One day they took to her to a red room.this room was cld and dark.So she became ill and the doctor suggested to her to go to Lowood School.
In the school ,Jane met Helen and She became Jane’s friend.İn this school, usually; many of the girls were ill.Because they were always cold and hungry.Their clothes weren’t warm enough for the winter.
Days after,Helen became ill,too.And she said ‘’Goodbye’’to Jnae and died.
Jane stayed at the school until she was eighteen.Then she wanted to find a job and to be a teacher.So she wrote the letters to newspapers.At last an answer came.It was from Mrs.Fairfax.She lived Thornfield Hall.So Jane packed clothes and travelled.there.
She came to Thornfield Hall and met to Mrs Fairfax.Thornfield Hall was belonged to Mr.Rochester.He wasn’t there.
Adele was sweet little girl.She wanted to learn English.Everybody was kind to Jane in there.
At last Mr.Rochester came and met Jane.She thought he was usually serious, he didn’t often smile
One night Jane heard a cruel laugh.Someone was walking in the stairs at the attic.The smoke was coming from Mr.Rochester’s room.Jane took water and threw it his bed and he jumped out.
Later Mr.Rochester left and went to meet his friends.
After several weeks, Mr.Rochester and his friends came to Hall.Miss Blanche was beautifl friend but she was very proud.She and Mr.Rochester were usually together.
One evening Mr. Mason came to Hall.He was strong and handsome.Mr. Rochester wasn’t pleased when he saw him.
This night everyone in the house was asleep.Suddenly she heard a terrible scream.’Help Help!!! ’ someone shouted.Everybodywas awake now.Mr.Rochester ‘’Please don’t worry ,everything is all right’’told his friends.
Later that day,Jane got a letter.Her aunt wanted to see her..I arrived there and they said’John was dead’. Her aunt gave her a letter.It was from my father’s brother .He said ‘’I am rich man and I have no children .I want to find my brother’s daughter and her to live with me.’’ The letter came three years ago but her aunt didn’t say it to Jane.Mrs Reed too,was died.Jane returned to Hall again.
As Jane was going near the house Mr.Rochester saw Jane.And they spoke.He said ‘’I am going to get married .You must get a new job.’’Jane started to cry,couldn’t speak.Then he started smiling.’I don’t want you to go Jane.Will you marry me?’’ ‘’Yes,I will’’ she said.
Two nights before the weddingJane was in bed.Her wedding dress was in room,too.Suddenly she saw a strange woman.She took her dress and tore it to pieces.She looked cruel and angry in the mirror.When Jane woke up, she thougt her dress.It was torn into pieces.So the woman was real.Jane told about it to Mr.Rochester.He said’I think it’s a terrible dream.’
At last wedding day came.They went to church.While the clergyman was speaking,someone said ‘’Stop the wedding !!!Mr Rochester already was married ,he can’t get marry.He was married to my sister’’.Mr Rochester started to explain:’’My wife’s name was Bertha Mason.Soon after the wedding, Bertha became strange.She was dangereous.She wanted to kill me,tried to kill Mr. Mason.’’ .Bertha was that Jane saw in her bedroom.
Jane decided to escape and left there.
She arrived a house,there a man and his family helped her.’’I am Jane Willot.’’Jane said.She started tol ive with them but at last St John tought everything.He received a letter from Mr.Briggs.Jane asked ‘’Why did Mr.Briggs write to you ?’’ ‘’Because your uncle was my mother’s brother.When he died,he left all his money to you Jane Eyre.’’he said.
When Jane heard this ,she was very pleased.They began tol ive comfortably together.
St John wanted to work in India.He said to Jane ‘’I want you to go with me beacuse I want to marry you.So we can work together in India .There are many poor people.’’
Jane thought for a long time .But she still loved Mr. Rochester.And she diceded to find to him.She left home and arrived at Thornfield Hall.But the Windows were empty.There was no roof.Jane saw a man and told him.He said ‘’The house burned down in the middle of thenight.They think Mr. Rochester’s wife started it.Mrs. Fairfax was staying with friends.Bertha was died .Mr.Rochester lives a quiet place.’’
And Jane went there.Then told Mr.Rochester.’’I am a rich woman.I have three cousins.’’said Jane..Mr.Rochester asked ‘’Do you like John and Does hel like you?’’ ‘’ Yes,I like him and he likes me and he wants to marry me.Jane replied.He asked again.:’’Will you marry him’’ ‘’No because I don’t love him.’’ Jane said.He asked finally ‘’Jane,Will you marry me?’’ ‘’Yes, I will’’Jane replied again.
 Three days later they got married .Two years after,Mr Rochester began to see again with one eye.At last, They were happy.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara