26 Nisan 2013 Cuma

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları


           


 Yabancı dil öğreniyorsan, öncelikle dersleri kaçırmaman gerekir.

ü  Tekrar  et!

Her gün eve gittiğinde mutlaka o gün öğrendiklerini tekrar et.

Böylece öğrendiklerini pekiştirebilir, anlamadığın noktaları not alabilir ve öğretmenine henüz bilgilerin tazeyken sorularını yöneltebilirsin.

  Cümleler kur!


Öğreneceğin dilin bütün kelimelerini kası sürede tabii ki ezberleyemezsin. Ama kelime hazineni geliştirmek için de elinden geleni yapmalısın. İlk adım, öğrendiğin yeni kelimelerle cümle kurmak.


  Sormaktan çekinme!

Öğrenme aşamasında, bazen konuyu anlamaman çok normal. Bu tip durumlarda senden başka kimsenin anlamadığına dair çıt çıkmıyorsa, kendini aptal gibi hissetme. Hemen parmağını kaldır ve anlamadığın yeri sor.

  Yanlış yap!

Pratik yapmak, öğrenmek için en önemli adım. Bu yüzden kesinlikle "yanlış yapacağım" diyerek utanıp çekinme.

Bilmediğin kelimeler olsa da, derste çat pat konuşmaya çalış.

Unutma, ilk etapta derdini anlatman önemli!

  Okumanı geliştir!

Okuma becerini geliştirmek için yabancı dergi ve gazeteleri oku. Böylece, bir yandan o ülkenin dilini öğrenirken, bir yandan da kültürünü öğrenebilirsin.

  Yaz, yaz, yaz!

Öğrendiğin dilde günlük yazmak, okuduğun bir kitabın özetini çıkartmak veya seyrettiğin bir filmi yorumlayarak yazmak, dilini geliştirmene yardımcı olacaktır.

  Ortamlara gir!

Öğrenmek istediğin dili arkadaşlarınla konuşarak
geliştirebilir, yabancıların takıldığı kafelere giderek
onların ortamlarına katılabilirsin.


 İzle, dinle!

İmkanın varsa mutlaka yabancı kanalları izle.

Ayrıca, DVD'de film izlerken dilini seçme şansın bile var! Yabancı müzik dinlemeyi de ihmal etme. Doğru düzgün bir şey anlayamıyor musun? Korkma, bu sorunu yaşayan yalnız sen değilsin! Zamanla kulağın alışacak ve bir süre sonra pek çok şeyi anladığın fark
edeceksin. Hem bu aksanının gelişmesine de yararlı olacak!

  Sürekli sözlük kullanma!

Yabancı dili öğrendikçe yavaş yavaş seviyene göre kitaplar okumaya başla. Yalnız, bilmediğin kelimeler için her seferinde sözlük açmak yerine, cümlenin gidişatından ne demek olduğunu çıkarmaya çalış. Sürekli sözlükten bulmaya çalışmak, kısa süre sonra canı sıkacağı gibi keyifli bir okuma seansını da kâbusa dönüştürebilir.         

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara