25 Mayıs 2014 Pazar

Yeni TEOG Sisteminde Herkes Yerleşecek

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
 Liselere yerleştirme işlemleri için hazırlanan taslak çalışmaya göre,öğrenciler tercihlerini, A ve B grubu olmak üzere iki başlıkta sıralayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere yerleştirme işlemlerini tek listeyle tek seferde yapmayı planlıyor. Buna göre,öğrenciler tercihlerini A ve B grubu olmak üzere iki başlıkta sıralayacak, A grubu tercihlerine yerleşemeyenler, okul türlerini içeren B grubuseçenekleri, adresleri, puanları ve okul kontenjanları dikkate alınarak yerleştirilecek
 

MEB, bu yıl hayata geçirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması doğrultusunda, 8. sınıf öğrencilerinin girdiği merkezi ortak sınavların tamamlanmasının ardından, liselere yerleştirme çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık yetkililerinden alınanbilgiye göre,  liselere yerleştirme uygulama esasları ve buna ilişkin yerleştirme kılavuzuçalışmalarında son aşamaya gelindi. Yerleştirme işlemlerine ilişkin esaslar, Milli EğitimBakanı Nabi Avcı’nın başkanlığında önümüzdeki hafta İstanbul’da yapılacak toplantıyla kamuoyuna duyurulacak.

 

Hazırlanan taslak çalışmaya göre, yerleştirme işlemleri öncesi liselere ilişkin bazı değişiklikler yapılması öngörülüyor. Bu kapsamda, Anadolu öğretmen liseleri, “sosyal bilimler”, “fen” ya da “Anadolu liselerine” dönüştürülecek. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı bütün okullar, “mesleki ve teknikAnadolu lisesi” ve “Anadolu imam hatip lisesine” dönüştürülecek. Böylece bütün okul türleri bu sene itibarıyla Yerleştirmeye Esas Puan ile öğrenci alacak.

 

MEB, bütün öğrencileri istedikleri okul türüne yerleştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda,öğrenciler, liselere tek tercih listesiyle istedikleri okul türüne göre yerleştirilecek.Öğrenciler tercihlerini, A ve B grubu olmak üzere iki başlık altında sıralayacak. A grubu tercihine yerleşemeyenler, okul türlerini içeren B grubu seçeneklerine göre, adresleri, puanları ve okul kontenjanları dikkate alınarak yerleştirilecek.

 

Yedek yerleştirme yapılmayacak

Yerleştirme işlemi, tek seferde olacağı için yedek yerleştirme yapılmayacak. Yerini değiştirmek isteyen öğrencilerin nakillerinde açık kontenjan ve puan üstünlüğü esasları göz önünde bulundurulacak. Özel okulların tam burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirme işlemleri ise Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş Uygulaması ile gerçekleştirilecek.

mebpersonel.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder