8 Mayıs 2014 Perşembe

TEOG Yüzdelik Dilim Nedir ve Yerleştirmeye Etkisi Ne Kadardır?

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
Bu siteyi kurmamızdaki amaç TEOG aşamasında öğrencilere yardımcı olmaktır. Bu yazımızda liselere yerleştirme için hayati öneme sahip  yüzdelik dilim üzerinde duracağız.
 
Yüzdelik Dilim Nedir?
Yüzdelik dilim sınava giren tüm öğrencilerin sıralamaları dikkate alınarak hesaplanıyor. Toplam kişi içerisinde sizin sıralamanız yüzde kaça denk geliyor bunun bilgisini size sunar.
Mesela 100 kişi var ve sen 10. olmuşsun. Senin yüzdelik dilimin %10 olur. Baştan senin sıranı içine alacak olan kümedir bir bakıma yüzdelik dilim.


Yüzdelik Dilim Nasıl Hesaplanır? 
2014 TEOG sonuçlarına göre puanı hesaplanan toplam öğrenci sayısı içerisinde önce adayın kaçıncı sırada olduğu bulunur. Bu sıralamaya göre de yüzdelik dilim belirlenir. Yüzdelik dilimi daha küçük olan adayın puanı daha yüksektir. Örnrğin 490 puan alan bir öğrencinin yüzdelik dilimi 1'dir. Adayların ve okulların yüzdelik dilimleri MEB tarafından tercih dönbeminde açıklnacaktır.

Yüzdelik Dilim Neden Önemlidir?
Soruların zorluğu ve kolaylığına göre puanlarda her yıl değişiklik olabilir. Örneğin geçen yıl 300 puanla alan bir lise bu yıl 340 puanla alabilir. Oysa yüzdelik dilim değişmez. Örneğin Galatasaray Lisesi her yıl yüzde 0.04-0.05 diliminden öğrenci alır. Dolayısıyla yüzdelik dilimlerde çok fazla oynama olmaz. O yüzden de sağlıklı tercih yapabilmek için öğrencilerin ya da anne babaların yüzdelik dilimi baz almaları gerekiyor. 

BURHAN DEMİR/TEOG UZMANI

http://teoges.blogspot.com.tr/2014/05/teog-yuzdelik-dilim-nedir-ve.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder