4 Mayıs 2014 Pazar

TEOG Lise Puanları Düşer mi Artar mı?

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
TEOG sınavı pazartesi ve salı günü yapıldı ve bitti. Genel itibarı ile sorular kolaydı. Özellikle birinci dönem sınavında zorlanılan İngilizce ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinde sorulan sorular birinci döneme kıyasla çok kolaydı. Bu iki ders başta olmak üzere öğrencilerin hemen hemen tüm derslerden notları birinci döneme kıyasla artacaktır. Görev yaptığım okulda ve civar okullarda okulların ortalamaları yükselecek gibi görünüyor.
SBS 2013 zordu. Zor olması sebebi ile netler düştü, öğrencilerin puanları düştü. Sonucunda da liselerin taban puanlarında SBS 2012′ye göre ciddi bir düşüş yaşandı. Bu yıl ise tam tersi durum söz konusu oldu ve olacak gibi. Yani sınavlar kolaydı, netler yükseldi, öğrencilerin puanları yükselecek, sonuç itibarı ile liselerin taban puanları artacak.
KAÇ PUAN YÜKSELİR?
Öğrencilerin cevabını en çok merak ettikleri sorulardan biri de bu.
Bu sorunun cevabı ne yazık ki net değil. Okuldan okula fark eder. Mesela SBS 2013 taban puanı 495 olan bir lisenin bu yıl taban puanı ne kadar artabilir, en fazla 5 puan  Ama SBS 2013 taban puanı 300 olan bir lisenin taban puanı 330-340 puanlara kadar artabilir.
PUAN ARTIŞLARI NEDEN FARKLI?
Bunun farklı sebepleri var.
1.si geçen seneki taban puanlar. Geçen sene taban puanı zaten yüksek olan okulların taban puanlarının artabileceği çok puan yok, düşük olanların ise artabilirliği yüksek.
2.si okulların değişen başarı grafikleri. Başarısı artan okulların taban puanlarındaki artış fazla olurken, başarısı düşen okulların taban puanlarındaki artış daha düşük seviyelerde kalacaktır.
www.ragipsahin.com.tr

8 yorum:

 1. 447 ile geçen sene taban 415 olan etimesgut anadolu lisesine gidebilir miyim

  YanıtlaSil
 2. 447 ile geçen sene taban 415 olan etimesgut anadolu lisesine gidebilir miyim

  YanıtlaSil
 3. puan olarak avantajlı gözüküyorsun.Fakat yüzdelik dilimler açıklandığında daha net bilgi verebiliriz.Önemli olan sıralamada kaçıncı olacağındır..Okula geçen sene en son kaçıncı kişi yerleşmiş ise kendi sıralamanı karşılaştırınca şansın olup olmadığını rahatlıkla anlayacaksın.

  YanıtlaSil
 4. Taba puanı 415 0lan bir lisenin taban puani ne kadar artar

  YanıtlaSil
 5. öngörüde bulanmak ne kadar doğru olabilir bilemiyorum.Tahminimce 15 puan civarı bir artış olabilir.Ayrıca bu sene soru sayılarındaki değişikliklerde etkili olacaktır.

  YanıtlaSil
 6. Sizce lise puanları 2012 deki kadar artarmı ?

  YanıtlaSil
 7. Sizce lise puanları 2012 deki kadar artarmı ?

  YanıtlaSil
 8. kesin bir şey söylemek fakat benimde beklentim 2012 deki gibi bir artış olacağıdır.

  YanıtlaSil