16 Ocak 2014 Perşembe

Öğretmen yetiştirme politikası iflas etmiştir

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Öğretmen yetiştirme politikası iflas etmiştir

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Akyol, 2013 yılında yapılan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile de paylaşılan bir araştırmaya göre çalışan 100 öğretmenden 52’sinin alan dışında görev yaptığını belirtti.
Gazi Üniversitesi Eğitim FakültesiDekanı Prof. Dr. Hayati Akyol, 2013 yılında yapılan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile de paylaşılan biraraştırmaya göre çalışan 100öğretmenden 52’sinin alan dışında görev yaptığını belirtti. Hayati Akyol, bu sonucunda cumhuriyet dönemininöğretmen yetiştirme politikasının iflas ettiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.
Antalya’da gerçekleştirilen bir toplantıya katılan Akyol, kendi üniversitesindeki bazı öğretim elemanlarının isim değiştirerek Ankara’daki dershanelerde görev yaptığı itirafında da bulundu.
Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafındanortaklaşa düzenlenen ‘Eğitimde Kademeler Arası Geçiş ve Yeni Modeller Uluslar arasıKongresi’ Antalya’da başladı. Afganistan, Azerbaycan, ABD ve ülke genelinden 130akademisyenin katıldığı ve 76 bildirinin sunulacağı toplantıda konuşan Gazi EğitimFakültesi Dekanı Hayati Akyol’un sözleri dikkat çekti. Kademeli geçişler, dershaneler vesınav sitemi üzerinde durulacak kongrenin açılışında söz alan Akyol, eğitimdekiyanlışlardan birinin, kişi istemese de onu zorla üniversiteye göndermeye çalışmakolduğunu söyledi. Akyol, “Biz de şöyle bir sıkıntı var: Herkesi üniversiteye getirmek. Gelmek istemiyor. Bu adama bir takım beceriler kazandırırsanız. Kendi kendini idare edebilecek bir düzeyde mesleki olarak, ilgi duyduğu alanlardaÜniversiteye gelmek,devam etmek istemiyor ama biz çocuklarımızı zorla üniversiteye getirmek içinçalışıyoruzSonuç 1,8 milyondan fazla çocuğumuz üniversite sınavına giriyor ama çoğu dışarıda kalıyor. Yerleştirilenlerin çoğu da nitelik açısından tartışmaya açık.” Aksoy, busorunun mesleki eğitimin yeniden yapılandırılması üniversiteye gitmek istemeyenlere beceri kazandırarak meslek hayatına atılmalarının sağlanmasıyla aşılabileceğini savundu.

"ÜNİVERSİTE HOCALARI DERSHANEDE DERS VERİYOR"

2012-2013 eğitim öğretim yılı itibariyle Türkiye’deki 3 bin 858 dershaneye 2 milyonöğrencinin devam ettiğini ve buralarda 50 binden fazla öğretmenin görev yaptığınıkaydederek, “Bu kadar öğretmen dershane kadrolu değil. Birçok dershanede çalışanbirçok üniversite mensupları var. Birçok lise öğretmenleri var. Bunlar hem devletinokulunda hem dershanelerde görev yapıyorHatta utanılacaksa, bu utanması gerekenlerin içinde ben de varsam onu da söylüyorum: Benim üniversitemin öğretimelemanları isim değiştirerek Ankara’da dershanelerde görev yapıyorlar. Bunun nedenlerini tartışmak, düşünmek lazım.” şeklinde konuştu

"ÜNİVERSİTELER VE OKULLAR YETERSİZ OLDUĞU İÇİN DERSHANELER VAR"

Fen liselerinde 30, Anadolu liselerinde 17 çocuktan birinin fakir olduğunun söylendiğini, bunun da dershanelere maddi durumu iyi olan öğrencilerin gittiğini gösterdiğini ileri sürenAkyol, “Maddi durumu iyi olan bir şekilde kendisine çözüm bulabiliyor. Genel lisemezunları dershanelerin cirosunun yüzde 80’den fazlasını karşılıyor. Fakat genel lisemezunlarının ancak yüzde 7’si üniversite sınavında başarı gösteriyor. Bunun da dikkate alınması lazım. Fakir parayı veriyorsistemin destekçisi oluyor ama üniversiteye girişteyüzde 7 gibi bir oranda kalıyor.” diye konuştu

Akyol, dershanelerin ortaya çıkış nedeninin üniversitelerin ve okulların yetersizliğiolduğunu bu durumun ortadan kaldırılması için çalışılması gerektiğini vurguladı. Akyol,yeni bir organizasyon ve disiplin anlayışıyla hareket edilirse bu durumun düzeleceğine inandığını, ancak yürütülen çalışmaların yeterli olmadığını belirterek, “Dershanegerçeğinden kurtulmanın yolu okulu etkinleştirmek.” dedi. 

"POLİTİKA İFLAS ETTİ"

Ankara Üniversitesi, ODTÜ ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2013 yılında ortaklaşayaptığı ve sonuçları Bakan Nabi Avcı ile paylaşılan bir araştırmaya göre, çalışanöğretmenlerin yüzde 52’sinin alan dışında olduğunu aktaran Akyol şunları söyledi: “Sınıföğretmenliğine 800 ayrı alandan atama yapılıyor. Bu araştırmanın sonucu. Buradan şunu söylemek istiyorum. Bizde demek ki kademeler arası geçiş eğitim öğretim sürecindeolmuyor. Mesleğe atanırken oluyor. Hangi okulu, ne zaman, nasıl bitirdiğiniz önemli değil. Siz işe atanırken bir kademeler arası geçiş yaşıyorsunuz. Bu 2013 yılına ait yılına biraraştırma. 2013 yılında hala 100 öğretmeninizden 52’si branş dışı atamayla görevyapıyorsa cumhuriyet döneminin öğretmen yetiştirme politikasının iflas ettiğini gösterir.”

"EĞİTİM YAŞI HAZIRLIK YAPILMADAN DÜŞÜRÜLMEMELİYDİ"

İlkokulu başlama yaşının ise yeterli hazırlıklar yapılmasının ise doğru olmadığını ifade eden Akyol, “6 yaşında, hatta veli uygun görürse çocuk 5,5 yaşında okula geliyor. 4 yıl devam ediyor 9,5 yaşındaki çocuğu branş öğretmenine teslim ediyorsunuz. Yaşın aşağı çekilmesine karşı değilim ama ortam olarak şiddetle karşıyım.Ortamınız hazır olmadan, buçocukların düzeyine uygun ortamları sağlamadan bunun böyle yapılmasının uygunolmadığını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
İngilizce Performans Ödevi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder