3 Kasım 2013 Pazar

Atanamadığı İçin İntihar Eden Öğretmen Sayısı 34

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Atanamadığı İçin İntihar Eden Öğretmen Sayısı 34

Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, Alim Koç ile birlikte atanamadığı için intihar eden öğretmen sayısının 34 olduğunu söyledi.
 Koncuk, Türkiye Cumhuriyetinin bir sosyal devlet olduğunun altını çizerek, "Hiç kimse 'devlet her üniversite mezununa iş bulmak zorunda değildir' diyemez. Başbakan, 2002 yılında bizim dönemimizde atanamayan öğretmensorunu da KPSS sorunu da kalmayacak, demişti. Ama atanamayanöğretmen sayısı 70 binden 350 bine çıktı" dedi. Atanamadığı İçin İntihar Eden Öğretmen Sayısı 34

Koncuk, sosyal devletin insanlarına kömür, giyecek, yiyecek dağıtan değil; asgari düzeyde geçimini sağlayacak işi bulan devlet olduğunu söyledi. Koncuk, Başbakan'ın 2002 yılında muhalefetteyken söylediklerini iktidarda gerçekleştirmek zorunda olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Genç işsizler ordusu atom bombası gibi gezerken, umutlar tükenme noktasına gelmişken 'bu devletin sorunu değildir, umurunda da değildir' diyemezsiniz. Kim dedi size bu kadar eğitim fakültesi açın diye? Bunu yapan da sizken, atanamayan öğretmenler benim sorunum değil, deme hakkına sahip değilsiniz. Umudu tükenen bu gençlik ülkenin kaybıdır. Atanamadığı için intihar eden genç sayısı 34'e yükseldi. Bunun acısını yüreğinde hissetmeyen bir yönetim anlayışı olamaz."


Koncuk, Türkiye'de öğrenci başına düşen öğretmen sayısının OECD'nin çok gerisinde olduğunu belirtirken, 350 bin rakamının rahatlıkla eritilebileceğini söyledi. Eğitimin okulla sınırlandırılmaması gerektiğini, öğretmenlerin okul sonrası saatler için de değerlendirilebileceğini ifade eden Koncuk, "Ama bu yapacak, planlayacak kafa ve irade lazım. Sorun bu iradenin olmayışıdır" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder