30 Kasım 2013 Cumartesi

8.Sınıflar Merkezi Ortak Sınavlarında Nasıl Sorular Soruldu?

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
Basına yansıyan uzman görüşlerine göre :MATEMATİKMatematik sorularında kazanım dışı soru sorulmamıştır. MEB'in yayınlamış olduğu soru kazanımları içerisinde Histogram sorusu olmasına rağmen bu kazanımdan soru gelmemiştir. Nisan 2014'te yapılacak olan sınavda gelme ihtimali vardır. Sistematik çalışan öğrencilerimizin bu sınavda başarılı olacağını düşünüyoruz.
 Fraktal sorusunun cevap şıklarında 3 tane doğru cevap tespit edilmiştir.
Ayrıca içerisinde karton ifadesi bulunan sorunun da iki farklı cevabının olabileceği yönünde öğrencilerden yorumlar alınmıştır. Kartonun ön yüzü düşünüldüğünde cevap 6, arka ve ön olmak üzere iki yüzü de düşünüldüğünde 12 cevabına ulaşılmaktadır. Soruyla ilgili öğrencilerimizden aldığımız yorum, soru kökünde kesinlik olmadığıdır. 

TÜRKÇE
Yeni sistemin Türkçe dersine ait ilk sınavı bugün tamamlandı. Öğrencilerimizden aldığımız duyumlar doğrultusunda Türkçe sınavında sözcükte, cümlede anlam, paragrafta anlam, yazım, noktalama ve MEB tarafından kazanımları özellikle belirtilen fiilimsi ile cümlenin ögeleri konularına yer verildiği gözlemlenmiştir. Yani içerik açısından 20 Türkçe sorusunda 13 okuma ve anlama, 5 dil bilgisi, 2 yazım ve noktalama sorusuna yer verilmiştir.
DİN KÜLTÜRÜ
Öğrencilerimizden aldığımız bilgiye göre kazanımların tamamına yakın sorular gelmiştir. Sorular MEB'in Merkezi Ortak Sınavlar için belirlediği konu kapsamlarına uygun olarak hazırlanmıştır.
Sorula ayrıca önceki sınav sisteminde de kullanılan yapılandırıcı yaklaşıma uygun olarak hazırlanmıştır. Öğrencilerimizden, okuduğunu yorumlama ve bilgiyi sorgulamaya dayanan sorular da olduğu bilgisi alınmıştır. Hac ve Umre İbadeti ile ilgili olan 8. Soru, sorular arasında ayırt edici olarak belirlenebilir.
İNGİLİZCE -Kendi Yorumum
Sorular genel olarak  SBS soru  tarzında oluşturulmuş.Öğrencilerin gramer bilgisinden daha çok okuduğunu anlama ve verilen duruma uygun ifade ile karşılık verme bilgisini ölçmeye yönelik soruların ön planda olduğu görülmektedir.Özellikle öğrencilerin ders kitaplarında bulunan birçok kelimenin ve cümle kalıplarının aynen sınavda yer aldığı dikkat çekmektedir.Vurgulamak istediğimiz başka bir konu ise verilen durumlara uygun ifade ile cevap verme sorularının (5 adet) özellikle 16. ünite olan EMPATHY konusu ile ilişkili olduğudur.Daha önce bu ünitenin sınava girmeden önce mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğin ifade etmiştik. 
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder