12 Ekim 2013 Cumartesi

NKÜ'nde Eş ve Dostlara Kıyak!

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

NKÜ'nde Eş ve Dostlara Kıyak!

Namık Kemal Üniversitesi’nde personel alımlarına tepkiler büyüyor. Üniversiteler de ihtiyaç duyulan alanlarda en iyi akademik personeli seçmek yerine kendi tanıdıklarına yer veriliyor

Personel alımlarında aranacak şartlar eş ve dostların şartlarına denk getirilerek kadrolara alınıyor. Verilen ilanlarda alınacak adayların adı hariç her özelliği ayrı olarak yer alıyor.

Adrese teslim akademik personel ilanları ile ‘akraba çiftliği’ne çevrilen üniversiteler, personel alımlarını yine aynı yöntemlerle sürdürüyor. Adayların isimleri hariç bütün özelliklerinin yer aldığı ilanlar tepki çekiyor. Akraba, eş, dostla doldurulan üniversitelerin akademik çalışmalar yapmaktan uzaklaştığına dikkat çeken uzmanlar, bu şekilde üniversitelerin terör eylemleri gibi farklı konularla gündeme geldiğine dikkat çekiyor. 

İLANDA ALINACAK ADAYLARIN ÇALIŞMALARI SIRALANIYOR

NKÜ'nde Eş ve Dostlara Kıyak!
Bünyelerinde çalıştıracakları yardımcı doçent, doçent ve profesörleri, ilan vererek alan üniversiteler, ihtiyaç duyulan alanlarda en iyi akademik personeli seçmek yerine kendi tanıdıklarını bu kadrolara yerleştiriyor. Üniversitelerin verdikleri ilanlarda, ihtiyaç duyulan alanların yanı sıra bazı ilanlarda, alınması düşünülen adayın özel çalışma başlıkları ilandaki “aranan şartlar” kısmına yazılıyor. “Adrese teslim ilan” şeklinde yorumlanan durumlar tepki çekiyor. 

SADECE ADAYLARIN ADLARI YOK

Namık Kemal Üniversitesi’nin 9 Ekim günü yayınlanan ilanında, muhtemel alınacak adayların isimleri dışında bütün özelliklerine yer verildi. İlanda “aranan şartlar” kısmında istenen şartlar, okuyana “bu kadar da olmaz” dedirtti. 
Namık Kemal Üniversitesi’nin ilanında bazı alanlarda, sadece o alanda doktora yapmış olma şartı aranırken, bazılarında spesifik konularda çalışmış olma şartı isteniyor. İlana yazılan spesifik konuların ya bir makale veya doktora çalışmasının başlığı olduğu dikkat çekiyor. Veteriner Fakültesi Zooteknik ve Hayvan Beslenmesi Bölümü Genetik Anabilim Dalı’na alınacak yardımcı doçent için ilanda “Kanatlı hayvan ıslahı konusunda çok özellikli BLUP yöntemiyle seleksiyon çalışmaları yapmış olmak” şartı arandığı yazıyor.

ADRESE TESLİM İLÂNLAR TEPKİ ÇEKİYOR

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalına alınacak bir yardımcı doçent için “Eski Türk Edebiyatı alanında doktora yapmış olmak. 18. yy şairi Asaf ve Divanı üzerine çalışma yapmış olmak” şartı istenirken, matematik bölümüne alınmak istenen yardımcı doçent için “Populasyon denge denklemi ve kısmi diferansiyel denklemlerin meromorfik çözümleri üzerine çalışmalar yapmış olmak” gibi, ancak bir makale veya tez başlığı olacak bir şart talep ediliyor. Adrese teslim ilanları okuyanlar, “Atanması muhtemel adayların bari isimlerini de yayınlayın” diye tepkilerini dile getiriyor.

YENİAKİT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder