11 Ekim 2013 Cuma

Cematten Tepki: Dershaneler Kapatılırsa Toplumsal Eşitsizlik Artar

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın dershanelerin kapatılacağı açıklamasını yapmasından sonra Doğu ve Güneydoğu kanaat önderlerinden endişeli açıklamalar gelmeye başladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın, dershanelerin kapatılacağını açıklamasının ardından, Doğu ve Güneydoğu’dan dershanelerin kapatılmasının ardından ortaya çıkacak sorunlarla ilgili bölgenin kanaat önderleri endişeli. Kanaat önderlerinden Nizameddin Yakışıkböyle bir dönemde dershanelerin kaldırılması yerine güçlendirilmesi gerektiğini savunarak, "Fakirler çocuklarını dershaneye gönderemiyor. Dershaneler bu nedenle eşitsizliğe neden oluyor deniliyor. Fakirlerde çocuğunu dershaneye gönderebiliyor. Halbuki, dershaneler kapatıldığında zengin yine çocuğuna özel ders aldıracak ama fakirin böyle bir imkanı yok. Bu durumda eşitsizlik ortadan kalkmayacak daha da artacak." dedi.

Eğitimin özellikle Doğu ve Güneydoğu'nun kaderi için son derece büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Yakışık, hükümetin kritik bir dönemde dershanelerle ilgili yaptırımlarını iyi hesaplayıp ona göre bir yol haritası çizmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

“ÜSTAD BEDİÜZZAMAN’IN 100 YIL ÖNCE MEMLEKETİMİZDE TESPİT ETTİĞİ 3 TANE BÜYÜK HASTALIK VAR”

“Toplum olarak okumaya çok önem vermemiz gerekiyor. Okumak bizim için olmazsa olmaz şartlarımızdandır.” diyen Nizameddin Yakışık, Üstad Bediüzzaman’ın 100 yıl önce memleketimizde tespit ettiği 3 tane büyük hastalık var. Bunlardan birincisi cehalet, ikincisi fakirlik ve üçüncüsü ise ittifaksızlıktır. Bu üç hastalıktan kurtulmak için bütün bütün okumanın gerekli olduğu ve okumak için önemli olan her şeyi ortada tutmak için var gücümüzle elimizden gelen her şeyi yaparak çalışmamız lazım, gayret sarf etmemiz lazım. Bundan dolayı da değil dershaneleri böyle bir süreçte kaldırmak, dershaneler gibi eğitim kurumlarını dahada çoğaltmak zamanımızın gereksinimlerindendir. Onun için bu memleketi cehaletten kurtarmak ve bu memleketi ıslah etmek için elbetteki okumaktan başka çaremiz yok. Eğer 100 yıl önce bu tespit edildiğine göre, bu memleketin birinci hastalığı cehalet ise ve şu anda da bu hastalığın devam ettiğini gözönünde bulundurursak, eğitim ve eğitim kurumlarının her zaman şart olduğunu söyleyebiliriz. Bu vesile ile mutlaka ve mutlaka var olan dershaneleri kaldırmak yerine güçlendirmek çabasına girilmelidir. Çünkü bu dershaneler okullarda eksik görülen eğitimi tamamlıyor. Okullarda eksik kalan ilimleri tamamlıyor. Bu nedenle dershaneleri okulların bir alternatifi olarak değil, bilakis okulları güçlendiren bir eğitim merkezi, bir unsur olarak görmek gerekir. Tamda bu vesile ile bu kurumları kapatmak yerine tam tersine bugün kapatmak için adım atan devletin eliyle güçlendirmek ülkenin ve toplumun yararına olacaktır. Bu nedenle bizler dershanelerin kaldırılma taraftarı değil,desteklenmeleri taraftarıyız.” diye konuştu.


“SAĞLANMAK İSTENEN EŞİTLİK, DAHA BÜYÜK EŞİTSİZLİKLER DOĞURABİLİR”

Dershanelerin kapatılmak istenmesinin nedeni olarak ortada bir eşitsizlik ve adetsizlik olduğunun gerekçe gösterildiğine vurgu yapan Yakışık, dershanelerin kapatılmasının ülkede ki en büyük eşitsizliği beraberinde getireceğine dikkat çekti. Şimdi dershanelerin kapatılma gerekçesi olarak “Zenginler çocuklarını okula gönderebiliyorlar ancak fakirler gönderemiyor ya da göndermek için sıkıntı çekmek zorunda kalıyor.” deniliyor. Ancak bu her ne kadar belirgin bir örnek olarak gösterilse de dershanelerin kapatılmasıyla bunun önüne geçilemeyecektir. Tam aksine asıl bu noktada eşitsizlik ve adaletsizlik baş gösterecektir. Dershanelere bugün maddi durumu iyi olmayan öğrencilerde, çok zengin olan öğrencilerde gidebiliyor. Ancak yarın bu dershaneler kapatılırsa maddi durumu iyi olmayan bu öğrenciler daha çok zor duruma düşürecektir. Çünkü zengin olan aileler çocuklarını dershaneye göndermeseler bile özel eğitmenler ve öğretmenler tutarak yine öğrencilerine dershanelerden daha çok para harcayarak yine dershanelerden çok daha iyi şartlarda eğitim sunabileceklerdir. Ancak maddi durumu iyi olmayan öğrenciler ise tam tersine bir durum yaşayacak. Ve asıl bu noktadan sonra adaletsizlik ve eşitsizlik baş göstermeye başlayacaktır. Bu nedenle bazı eşitsizlikler kaldırılmak istenirken, daha büyük eşitsizlikler doğurabilir. Buda daha kötü ve vahim sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle dershane konusu bir kez daha bu açıdan bakılarak ele alınmasında büyük fayda olacaktır.” şeklinde konuştu.
BUGÜN GAZETESİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder