11 Ekim 2013 Cuma

BİR İNAT UĞRUNA EY MEB, HAYALLERİ SÖNDÜRME!

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

BİR İNAT UĞRUNA EY MEB, HAYALLERİ SÖNDÜRME!


Öyle tahmin ediyoruz ki yapılan bu ilk sınavda bile sınav sonuçları arasında büyük dengesizlikler görülebilir ve ilk sınavın ardından ani bir kararla eski düzene bile dönülebilir.

Her şey Başbakan Erdoğan’ın Kızılcahamam toplantısında irticalen söylediği şu sözlerle başladı: ‘Çocuklarımızı dershaneden ve sınavstresinden kurtarmak için SBS’yikaldıracağız.’

Bundan haberi bile olmayan MEB bürokratları derhal teyakkuza geçerek‘bu işi nasıl yaparız?’ın cevabını aramayabaşladılar. Büyük illerde toplantılar yapıldı ve bir ara formül bulmaya çalıştılar. Böylece 8. Sınıflarda 6 dersten herdönem için birer yazılı sınavın ortakyapılmasına karar verildi. Bir olan sınavon ikiye çıkarıldı eleştirisine ‘Bu sınavlarzaten yapılıyordu’ cevabı verildi.
Her öğrenci kendi okulunda ve sınıfındasınava girecek diye açıklama yapıldı ama daha sonra illere gönderilen yazıyla 8.Sınıf öğrencileri 20’nin altında olanokulların öğrencilerin yakın bir okullarataşınacağı açıklandı.
Branş öğretmeni olmayan okullaraçısından büyük bir fırsat eşitsizliği olacağı yolundaki eleştiriyi MEB,bugüne kadar kimsenin aklına bile gelmeyen müthiş ve dahiyane biraçıklamayla açıklığa kavuşturdu!
Bu müthiş açıklama şöyleydi: “Ey okul yöneticileri okulunuzdaki branşöğretmenlerini öncelikle 8. Sınıflara planlayın! Bir okulda branş öğretmeniyoksa eğitim bölgesinden görevlendirme yapın! Orda da yoksa branştanücretli öğretmen görevlendirin!
Artık bu açıklamadan sonra iller de ilçeler de okullar da derhal sorunu çözdü! Nasıl da düşünülememişti eğitim bölgesindeki öğretmenleri görevlendirmeyi! MEB’in bu açıklamasından önce örneğin matematik branşında ücretli öğretmenlikbaşvurusu olduğu halde derslere arkeoloji mezunları sokuluyordu!
BİR İNAT UĞRUNA EY MEB, HAYALLERİ SÖNDÜRME!Kasım ayının son haftasında sınav yapılacak, hemen hemen her okula sınav evrakıulaştırılacak. Bu evraklar hangi araçlarla ve ne kadar sürede ulaştırılacak belli değil. Sayın Bakan’ımız aşırı iyimserlikle ‘Biz öğretmenlerimize güveniyoruz ama yine dekomşu okulun öğretmenleri diğer okulda görev alacak.’ Dedi. Anlaşıldığı kadarıyla busınavlarda salon başkanı ve gözcü olmayacak. İl ve ilçe sınav sorumluları olmayacak.Bina sorumlusu olmayacak. Tek bir öğretmenin görev alacağı bu sınavlar bakalım Türkiye’nin her bölgesinde aynı şekilde sağlıklı yürütülebilecek mi?
Öyle tahmin ediyoruz ki yapılan bu ilk sınavda bile sınav sonuçları arasında büyükdengesizlikler görülebilir ve ilk sınavın ardından ani bir kararla eski düzene bile dönülebilir.
Tabi ki özellikle masum çocuklarımız için bu sistemin sorunsuz şekilde yürümesi enbüyük dileğimizdir. Ancak olası problemleri de paylaşmak ve şimdiden büyük bir kaosun olabileceğini öngörmek de görevimizdir. 

Fatih KUL
personelmeb.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder