22 Ekim 2013 Salı

2014 YGS Soruları Nasıl Olacak?

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
Üniversiteye her yıl hazırlanan adaylar YGS'de souların zor mu kolay mı olacağını merak ediyorşlar. Bu süreçte söylentilerin de sonu gelmiyor. Nerdeyse her yıl tekrarlanan soruların bu yıl TÜBİTAK tarafından hazırlandığı ve bu yüzden zor olduğu söylentisi kocaman bir yalan. YGS ve LYS sorlarını hazırlayan tek kurum ÖSYM'dir. Soruların zorluk derecesi aslında her yıl hemen hemen aynıdir. Sadece son yıllarda soru stillerinde değişiklikler yapılmıştır.
Şimdi YGS sorularının zorluk dereceleriyle ilgili sayılsal verilere bakalım:
Öğrenciler değerlendirilirken okuduğunu anlama, genel kavram ve ilkelerle düşünme, zihinsel becerilerin ölçülmesi, basit işlem alışkanlıkları, bildiğini hatırlama, kavrama uygulama analiz etme ve sentezlemeye yönelik bilişsel becerileri ölçülmesi hedeflenmektedir. BU süreçlere ilişkin soru tiplerinin zorluk düzeyleri 5 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; normal sorular, kolay, zor, çok kolay ve çok zor dediğimiz seçici sorulardır. Seçici sorular daha çok üst düşünme becerilerini içeren analiz ve sentez sorularının yanında bilgi basamağından da seçici sorular gelebilmektedir. Bu soru grupların sorulma yüzdelikleri birbirlerine eşdeğerdir. Yani % 20 zor soru varsa, % 20’de kolay soru vardır. 

YGS ‘deki Sorularının Zorluk DüzeyleriBindiği gibi bu sene ikincisi uygulanacak olan YGS da 4 farklı teste 160 soru sorulmaktadır. Sorular daha çok kavrama ve uygulamaya yöneliktir. Ayrıca öğrencilerin;
Okuduğunu anlama, temel kavram ve ilkelerle düşünme, basit işlem alışkanlıkları ve zihinsel becerileri ölçülmesi hedeflenmektedir.
OKULSORU.COM/2014 YGS Yazı Serisi-10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder