22 Haziran 2013 Cumartesi

LYS-2FEN BİLİMLERİ SORULARININ GENEL ANALİZİ

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
Sınav,müfredatı iyi bir şekilde taramış. Özellikle Lise müfredatındaki değişim 2013LYS’de tam olarak sınava yansıtılmıştır. LYS 2013; öğrencilerin sadece fizikkonuları arasındaki ilişkilendirme becerisini değil, aynı zamanda da diğerbranşlarla fiziğin ilişkilendirilmesi konusundaki becerilerini ölçmüştür.

  
 2013 LYS 2 KİMYA BÖLÜMÜ SORULARININ YORUMU 
9. Sorunun cevabı A olarak verilmiştir.
Etil alkol sıvıdır ve kaynama sıcaklığı 78derecedir. Bu nedenle suyun kaynama sıcaklığını yükseltmez. Bu nedenle sorunun cevabı şıklarda yoktur.

23. soru/ Milli Eğitim Bakanlığı’nın 12. Sınıf kimyakitabında tetrahidrofuran molekülünün oluşumuna ait bir bilgi verilmemiştir.Sadece fiziksel özellikleri ile ilgili not şeklinde bilgi verilmiştir. Genelbir organik kimya bilgisi ile çözülebilmektedir.
Diğer sorular müfredata uygun ve tarayıcı sorulardır.

2013 LYS 2 BİYOLOJİ BÖLÜMÜ SORULARININYORUMU
Sınavın konulara göredağılımı beklediğimiz şekilde geldi. 2013 LYS biyoloji soruları geçtiğimizyıllardaki biyoloji sorularına göre daha kolay nitelikte hazırlanmış. Geçmişyıllarda olduğu gibi 2013 LYS’de de hem bilgi hem de bilginin yorumlandığısorular sorulmuş.

2013 LYS Biyoloji sorularımüfredata uygun niteliktedir.
Sınavın 16. Biyolojisorusunda “Karyotip analizinde, bir homolog kromozom çifti incelendiğindeaşağıdaki özelliklerden hangisinin aynı olmadığıgörülebilir?” ifadesiöğrencilerin soruyu yanlış yorumlamasına neden olabilir. Bunun yerine,“Sağlıklı bir insanın karyotip analizde,bir homolog kromozom çiftiincelendiğinde, aşağıdaki özelliklerden hangisi tespitedilemez?”şeklinde sorunun sorulmasının daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder