30 Haziran 2013 Pazar

Liseler Yeniden Yapılandırılıyor. İşte Yenilikler

TÜM SINIFLARA AİT DERS ve ÇALIŞMA KİTAPLARI CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ
Bu kapsamda , 21 okul spor lisesine41okul ise güzel sanatlar lisesinedönüştürüldü. Geriye kalan 29 okulundönüştürülme işlemleri ise devam ediyor. Her iki okul türüne de mevcut uygulamadaolduğu şekliyle yetenek sınavıyla öğrencialınmasına devam edilecek
 
Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), güzel sanatlarve spor liselerini ayırdı. Yeni eğitim-öğretimyılında bu okullarspor lisesi ve güzelsanatlar lisesi adıyla iki yeni lise türü olarakeğitim verecek.
MEB Ortaöğretim Genel Müdürü ErcanTürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada,güzel sanatlar ve spor liselerinin ayrı ayrı kurulduğunu ancak 2008'de okul çeşitliliğini azaltmak veprogram çeşitliliğini artırmak amacıyla bu liselerin birleştirildiğini söyledi.
Uygulamanın 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren hayata geçirildiğini anımsatan Türk, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı itibariyle bu okulların sayısının 91'e çıktığını belirtti.
Bakanlığın yeniden yapılandırılması sürecinde, eğitim sisteminin geliştirilmesi ve çağdaş standartlarayükseltilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar doğrultusunda, ortaöğretimde yeni düzenlemeleryapıldığını anlatan Türk, "Bu okullar da bu bağlamda yeniden değerlendirildi. 18. Milli EğitimŞurasında, iki farklı disiplin anlayışı olan güzel sanatlar ve spor liselerinin, ayrılarak iki farklı okul türü olarak spor lisesi ve güzel sanatlar lisesi adı altında eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmeleri yönünde tavsiye kararı alındı. Bu karar doğrultusunda bu okullar yeniden yapılandırılarak, güzelsanatlar ve spor liselerispor lisesi ve güzel sanatlar lisesi adı altında yeniden iki ayrı okul türünedönüştürüldü" dedi.
Müstakil binalarda faaliyetlerini sürdüren ve sadece spor bölümü bulunan güzel sanatlar ve sporliselerininspor liselerinegörsel sanatlar ve müzik bölümleri bulunan güzel sanatlar ve sporliselerinin ise güzel sanatlar liselerine dönüştürüldüğünü belirten Türk, aynı binada görsel sanatlar,müzik ve spor bölümleri bulunan liselerin ise ayrı binalarda spor lisesi ve güzel sanatlar lisesi olarak müstakil okullara dönüştürülmesi için valiliklere yazı gönderildiğini bildirdi.
Türk, "Bu kapsamda , 21 okul spor lisesine41 okul ise güzel sanatlar lisesine dönüştürüldü. Geriye kalan 29 okulun dönüştürülme işlemleri ise devam ediyor. Her iki okul türüne de mevcut uygulamada olduğu şekliyle yetenek sınavıyla öğrenci alınmasına devam edilecek. Bu okullara başvurular 17 Haziran'da başlamıştı, 19 Temmuz'a kadar da alınmaya devam edilecek. Öğrencilerimiz, aynı anda birden fazla aynı tür liseye başvuramayacağını unutmasın" diye konuştu.
Yeni liselerin 2013-2014 eğitim-öğretim yılı itibariyle yeni durumlarına göre eğitime başlayacağının altını çizen Türk, yapılandırma ile ilgili gerekli işlemlerin okullara öğrenci alımına başlanmadan önce tamamlanacağına dikkati çekti.
Bu okulların, öğrencilerin, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, iyi bir sanat ve spor eğitimi görmeleri amacıyla kurulduğunu dile getiren Türk, farklı disiplin anlayışı olan bu okulların iki ayrı okul türü olarak yeniden yapılandırılmasının, okulların kuruluş amacına daha uygun olduğunu ve eğitimdeki kaliteyi daha da artıracağına inandığını kaydetti.
AA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder